‘Taş Kağıt Makas’ ile merak konusu oldu: Alzheimer hastalarının cezai ehliyeti var mı?

Kadrosunda usta oyuncuları buluşturan ve her çarşamba akşamı Kanal D’de yayınlanan ‘Taş Kağıt Makas: Hayatın Oyunu’ adlı dizi geçen hafta yayın hayatına başladı.

‘TAŞ KAĞIT MAKAS’ İLK BÖLÜM

Dizinin ilk bölümünde Alzheimer hastası olan bir kişinin cinayet suçlaması ile cezaevine konulması, yargı camiasında yeni bir tartışma konusunun fitilini ateşledi ve “Alzheimer hastalığının cezai ehliyeti var mıdır?” sorusunu gündeme getirdi.

“YAPTIKLARININ CEZASINI ÇEKMEZLER”

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Arif Verimli, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bu kişiler yaptıklarının cezasını çekmezler. Suçu işlediği sırada herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığın etkisi altında ise ve bu rahatsızlık muhakemeyi bozacak şekildeyse, ceza ehliyeti yoktur, ceza görmez. Ancak bu hastalar iyileşene kadar yüksek gözetimli ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde denetim altında bulunurlar.

HİPERTİZEMİ ÖDÜL MÜ, CEZA MI?

‘Taş Kâğıt Makas dizisinde Ekin Koç’un canlandırdığı Umut karakterinin hipertimezi hastası olması da bu rahatsızlığı yeniden gündeme getirdi. Halk arasında ‘unutmama hastalığı’ olarak bilinen hipertimezi, arama motorlarında çok arananlar’ listesinde yer alırken; hastalık ile ilgili detayları ise Doç. Dr. Taha Can Duman açıkladı.

Hipertimezi hastalarının her şeyi beyinlerine kazıdıklarına değinen Doç. Dr. Taha Can Duman; “Geçmişte yaşadıkları olayları, anıları ve deneyimleri hava durumuna kadar ayrıntılı bir şekilde istemsizce hatırladıkları görülmüştür. Bu kişiler olumlu anılarını hatırladıklarında mutlu olabilir. Olumsuz anıları hatırladığında ise kaygı, endişe gibi depresif duygular yaşayabilir. Bu durum kişinin yaşam kalitesini bozabilir ve mental sağlığını olumsuz etkileyebilir.” dedi. Hastalığın tedavisi ile ilgili de açıklama yapan Duman “Şu an da bilinen bir tedavisi yok. Özellikle olumsuz olayları hatırladığında kişi olumsuz olarak etkileniyorsa psikolojik destek alabilir” şeklinde konuştu.

USTALARIN OYUNU…

Ekin Koç, Serra Arıtürk, Ozan Güven, Hande Ataizi, Burak Yörük, Hüseyin Avni Danyal, Aytaç Uşun ve Bülent Seyran gibi başarılı oyuncuları kadrosunda buluşturan ‘Taş Kağıt Makas: Hayatın Oyunu’, ikinci bölümü ile 6 Mart Çarşamba akşamı saat 20.00’de Kanal D’de ekrana gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x