Robot Voyage dünya şampiyonluğu yolcusu

FİRST Robotics Competition (FRC) Turnuvası’nda, daha önce İmpact Award Ödülü kazanan Erenköy Işık Lisesi öğrencileri, şimdi de dünya turnuvası için ABD’ye gidecek. “Yolculuk” anlamına gelen “Voyage” adlı robotik takımı, 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde Houston’da, olacak. 10 ülkeden 14-17 yaş arası 600 lise öğrencisi robotik takımı katılacak. Mühendislik ve sosyal bilimlerde, dünya şampiyonluğu için yarışacaklar.

153 TAKIMI GEÇTİ

5 yıl önce kurulan, 3 öğretmen ile 30 lise öğrencisinden oluşan Erenköy Işık Lisesi Robotik Takımı Flare-8054, FRC Robotik Yarışması Türkiye Turnuvası’nda İngiltere, Avusturya, İsviçre ve Çin’in de aralarında yer aldığı 9 ülkeden 153 takımla yarışıp, en prestijli ödüllerinden İmpact Awards ile en iyi otonom yazılım ödülü olan Autonomous Award ödülü kazanarak, FRC Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazandı.

5 YILDA 25 ÖDÜL KAZANDILAR

Erenköy Işık Lisesi, Erenköy Işık Fen Lisesi robotik takımı mentörleri Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Duygu Sultan Simeklioğlu, Fizik Öğretmeni Hande Kantek ve Tuna Çelebi açıklama yaptı.

Hande Kantek: “Robotik takımımız, dünyadaki ileri teknolojiyi yakalamaya hevesli bir grup öğrenci ve idealist öğretmenler tarafından kuruldu. 7 ulusal, 9 uluslararası turnuvada yarışıp, 25 ödül kazandık. Mühendislikte Mükemmellik ödülü aldık.”

Duygu Sultan Simeklioğlu: “Ödüller, ülkesine ve dünyaya değer katma, topluma fayda sağlama, fark yaratma gibi kriterlerle belirleniyor. Dünya şampiyonasında Robot Voyage ile Türkiye’yi temsil edecek olmak gurur verici.”  

Tuna Çelebi: “Mekanik ekibimizle ürettiğimiz robotu dünya şampiyonasına hazırlamak için gece gündüz çalışıyoruz.”

ÖĞRENCiLER NE DEDİ ?

Robotik Takımı Kaptanı 11. sınıf öğrencisi Tamer Güven: “Robot çizimi, inşası ya da robot kodu dışında topluluğa hitap becerilerimiz de oldukça gelişti.“

10. sınıf öğrencisi Mercan Esener: “Robotik yarışmalar, takım çalışması ve iletişim becerilerinin yanı sıra problem çözme yeteneklerimiz hızla gelişti.”

12. sınıf öğrencisi Ayşe Sağlam: “FRC’de kazanmak veya kaybetmek gibi kavramlar yok. FRC’nin amacı kendini geliştirmek ve bir aile olmak.”

9. sınıf öğrencisi Zeynep Açıkkol: “Dünyanın en prestijli uluslararası robotik yarışmasında yarışmak, sponsor bulma ve alanında yetkin isimlerle networkünüzü geliştirme kapılarını açtı.”

11. sınıf öğrencisi Ahmet Ozan Savur: “FRC, toplum önünde çekinceleri olan benim gibi birine, birey olmayı öğretti. Bireysel gelişimime katkı sağlayan çok değerli beceriler geliştirdim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x